100 VJET SHTET
MË TË LEXUARAT
Byrek turk me djathë

Perberesit per 18 byrekë
1 pako peta byreku (6 cope)
400gr djath kremoz

2 luge majdanoz ose koper
kripe
piper
vaj per skuqje

Per mbushjen:
Perziejme djathin kremoz me majdanozin ose kopren dhe e
rregullojme me pak kripe e piper. Nderkohe pregatisim byreket: Marrim nje pete
byreku, e sperkasim me pak uje dhe e ndajme ne tre pjese duke formuar tre
drejtekendesha te njejte. Vendosim ne anen e secilit drejtkendesh pak nga mbushja e
mesiperme, mbyllim fillimisht anet ne gjatesi dhe me pas e rrotullojme rreth
vetes per te perftuar nje rolè.

Lagim me uje anet e byrekut qe te ngjiten me njera tjetren ne menyre qe mbushja te mos
dal jashte dhe i skuqim ne vaj te nxehte per pak minuta derisa te kene marre nje ngjyre
te arte ne siperfaqe. I vendosim byreket e skuqur ne nje pjate ku kemi shtruar letra
kuzhine per t’i thithur te gjithe vajin e tepert. I konsumojme te nxehte ose te ngrohte
shoqeruara me salca te ndryshme.

Per nje variant me me pak kalori, mund ti pjekim byreket ne furre per pak minuta
derisa te fryhen dhe me pas i leme te ftohen ne temperature ambjenti.


KuzhinaIme, 

Brumërat
10 nga 27
|
17.12.2012 | 10:26
17.12.2012 | 09:43
17.12.2012 | 09:37
17.12.2012 | 09:24
17.12.2012 | 09:19
10.12.2012 | 11:13
10.12.2012 | 09:00
07.12.2012 | 13:04
06.12.2012 | 13:26
Nëse tashmë nuk e ke një faqe të internetit për biznesin tuaj apo nuk je i kënaqur me atë që ke, na kontakto që të flasim për ...
Alba-Soft ofron shërbime të HOSTING me të gjitha elementet për të përmbushur plotësisht nevojat e klientëve të saj.
Mbi 500.000 vizitorë në muaj. Ofrojmë hapësira reklamuese në faqe shumë të vizituara si: Lajmëtari.com, Albanologji.com, ...
Jemi të specializuar në përkthim softuerësh, interpretim, faqosje kompjuterike, titrim dhe këshillim kulturor duke u kujdesur më ...
Ky portal mirëmbahet nga kompania albasoft.al. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të printohen, ose të përdoren në çfarëdo forme me qëllim përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të albasoft.al.
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2012 Portali Gjuha Shqipe
Tiranë | Prishtinë