Dialogu, i papërcaktuar
Dialogu, i papërcaktuar
18.06.2018 | 09:22
Pavarësisht raportimeve që presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq do të takohen në fund të këtij muaji në kuadër të dialogut të Brukselit, një gjë e tillë është hedhur poshtë nga zytarë të Bashkimit Evropian, të cilët thonë se ende nuk është caktuar data për vazhdimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.
 
“Për momentin ende nuk mund ta njoftoj datën e takimit tjetër të nivelit të lartë”, ka thënë zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijanciq.

Në anën tjetër, zyrtarë nga Qeveria e Kosovës për “Zërin” kanë konfirmuar që janë duke bërë përgatitjet për fazën e radhës, porse kanë mohuar që do të ketë takim gjatë këtij muaji.

Avni Arifi, shef i delegacionit kosovar për bisedime me Serbinë, për “Zërin” ka thënë që ende nuk është paraparë faza e ardhshme e dialogut në nivel teknik.

“Nuk kemi ende takim të paraparë në nivel teknik”, ka thënë shkurt ai.